1808YA250151KXTSY2
DigiKey Part Number
1608-1118-2-ND - Tape & Reel (TR)
1608-1118-1-ND - Cut Tape (CT)
1608-1118-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1808YA250151KXTSY2
Description
CAP CER 150PF 250VAC X7R 1808
Customer Reference
Detailed Description
150 pF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 1808 (4520 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1808YA250151KXTSY2 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
1808 (4520 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.079" (2.00mm)