1808JA250391MJTUYX is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
390 pF ±20% 250VAC Ceramic Capacitor X7R 1808 (4520 Metric)
1808JA250391MJTUYX
DigiKey Part Number
1608-1808JA250391MJTUYXTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1808JA250391MJTUYX
Description
CAP CER 390PF 250VAC X7R 1808
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
DC Annex H, Humidity 3B Annex I, High Voltage
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.195" L x 0.079" W (4.95mm x 2.00mm)