1808J0500273JDT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
0.027 µF ±5% 50V Ceramic Capacitor X7R 1808 (4520 Metric)
1808J0500273JDT
DigiKey Part Number
1808J0500273JDT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1808J0500273JDT
Description
CAP CER 0.027UF 50V X7R 1808
Detailed Description
EDA/CAD Models
1808J0500273JDT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Temperature
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.079" (2.00mm)