1410J0500404MXTE03
DigiKey Part Number
1608-1416-2-ND - Tape & Reel (TR)
1608-1416-1-ND - Cut Tape (CT)
1608-1416-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1410J0500404MXTE03
Description
CAP PASSTHRU 0.4UF 20% 50V 1410
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.4 µF Feed Through Capacitor 50V
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1410J0500404MXTE03 Models
Category
Voltage - Rated
50V
Manufacturer
Knowles Syfer
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Temperature Coefficient
X7R
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Type
Pass Through
Size / Dimension
0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm)
Capacitance
0.4 µF
Height (Max)
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%