1206Y1000104KNT
DigiKey Part Number
1608-1443-2-ND - Tape & Reel (TR)
1608-1443-1-ND - Cut Tape (CT)
1608-1443-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206Y1000104KNT
Description
CAP CER 0.1UF 100V X8R 1206
Detailed Description
0.1 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X8R 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
1206Y1000104KNT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Mfr
Features
Soft Termination, High Temperature
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.063" (1.60mm)