0805J1001P50BCT is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Direct
KYOCERA AVX
1.5 pF ±0.1pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 (1B) 0805 (2012 Metric)
0805J1001P50BCT
DigiKey Part Number
0805J1001P50BCT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805J1001P50BCT
Description
CAP CER 1.5PF 100V C0G/NP0 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
0805J1001P50BCT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±0.1pF
Thickness (Max)
0.051" (1.30mm)