0805J0500223MXTE03
DigiKey Part Number
1608-1002-2-ND - Tape & Reel (TR)
1608-1002-1-ND - Cut Tape (CT)
1608-1002-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805J0500223MXTE03
Description
CAP PASSTHRU 0.022UF 50V 0805
Detailed Description
0.022 µF Feed Through Capacitor 50V 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
0805J0500223MXTE03 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
Knowles Syfer
Temperature Coefficient
X7R
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
0805 (2012 Metric)
Type
Pass Through
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Capacitance
0.022 µF
Height (Max)
0.045" (1.15mm)
Tolerance
±20%
Base Product Number
Voltage - Rated
50V