Image for 0805B333K500P is not available
0805B333K500P
DigiKey Part Number
1763-0805B333K500P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805B333K500P
Description
CAP CER 0.033UF 50V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.033 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0805B333K500P Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Epoxy Mountable
Packaging
Bulk
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.054" (1.37mm)