C17CF180F-7ZN-X0T
DigiKey Part Number
1761-C17CF180F-7ZN-X0TTR-ND - Tape & Reel (TR)
1761-C17CF180F-7ZN-X0TCT-ND - Cut Tape (CT)
1761-C17CF180F-7ZN-X0TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C17CF180F-7ZN-X0T
Description
HIGH-Q MLCC (CF): 1111, 18 PF (1
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 pF ±1% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 1111 (2828 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
High Q, Low Loss, High Voltage
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1111 (2828 Metric)
Tolerance
±1%
Size / Dimension
0.110" L x 0.110" W (2.80mm x 2.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.102" (2.60mm)