MAV16CARERGBJR0V
DigiKey Part Number
3746-MAV16CARERGBJR0V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAV16CARERGBJR0V
Description
SWITCH PUSHBUTTON ALUM
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPST-NO Standard, Illuminated Panel Mount, Front
Category
Actuator Type
Round, Button
Mfr
Actuator Marking
No Marking
Series
Color - Actuator/Cap
Silver
Packaging
Box
Illumination Type, Color
LED, Blue/Green/Red
Part Status
Active
Illumination Voltage (Nominal)
36 VDC
Mounting Type
Panel Mount, Front
Termination Style
Solder Lug
Type
Standard, Illuminated
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Circular - 16.00mm Dia
Switch Function
Off-Mom
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Current Rating (Amps)
2A (DC)
Mechanical Life
1,000,000 Cycles
Voltage Rating - DC
36 V