SA39-11EWA
DigiKey Part Number
754-1689-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SA39-11EWA
Description
DISPLAY 7SEG 0.39" SGL RED 10DIP
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Display Modules - LED Character and Numeric Red 7-Segment 1 Character Common Anode 2V 20mA 0.512" H x 0.394" W x 0.276" D (13.00mm x 10.00mm x 7.00mm) 10-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SA39-11EWA Models
Category
Color
Red
Manufacturer
Kingbright
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Packaging
Tube
Current - Test
20mA
Part Status
Active
Millicandela Rating
4.1mcd
Number of Characters
1
Wavelength - Peak
627nm
Size / Dimension
0.512" H x 0.394" W x 0.276" D (13.00mm x 10.00mm x 7.00mm)
Power Dissipation (Max)
75mW
Digit/Alpha Size
0.39" (10.00mm)
Package / Case
10-DIP (0.300", 7.62mm)