APHHS1005QBC/D | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | APHHS1005QBC/D |
Description | LED BLUE CLEAR CHIP SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 7 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Blue 465nm LED Indication - Discrete 3.3V 0402 (1005 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | APHHS1005QBC/D Models |
Category | Voltage - Forward (Vf) (Typ) 3.3V |
Mfr | Current - Test 20mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Viewing Angle 140° |
Part Status Active | Mounting Type |
Color | Wavelength - Dominant |
Configuration Standard | Wavelength - Peak 460nm |
Lens Color Colorless | Package / Case 0402 (1005 Metric) |
Lens Transparency Clear | Supplier Device Package |
Millicandela Rating | Size / Dimension 1.00mm L x 0.50mm W |
Lens Style Rectangle with Flat Top | Height (Max) 0.60mm |
Lens Size 0.80mm x 0.50mm | Base Product Number |