Z0805C8R0GPWST
DigiKey Part Number
399-Z0805C8R0GPWSTTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-Z0805C8R0GPWSTCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Z0805C8R0GPWST
Description
FERRITE BEAD 8 OHM 0805 1LN
Customer Reference
Detailed Description
8 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0805 (2012 Metric) 2A 10mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
Z0805C8R0GPWST Models
Category
Current Rating (Max)
2A
Manufacturer
KEMET
DC Resistance (DCR) (Max)
10mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Power Line
Height (Max)
0.041" (1.05mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Impedance @ Frequency
8 Ohms @ 100 MHz