T541X477M006AH6510T500
DigiKey Part Number
399-T541X477M006AH6510T500TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-T541X477M006AH6510T500CT-ND - Cut Tape (CT)
399-T541X477M006AH6510T500DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T541X477M006AH6510T500
Description
CAP TANT POLY 470UF 6.3V 2917
Detailed Description
470 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 2917 (7343 Metric) 5mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T541X477M006AH6510T500 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
470 µF
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
5mOhm @ 100kHz