T540D477K003AH8705WAFL is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
470 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 3 V 2917 (7343 Metric) 40mOhm @ 100kHz
T540D477K003AH8705WAFL
DigiKey Part Number
T540D477K003AH8705WAFL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T540D477K003AH8705WAFL
Description
CAP TANT POLY 470UF 3V 2917
Detailed Description
EDA/CAD Models
T540D477K003AH8705WAFL Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Packaging
Tray
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
470 µF
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
3 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm @ 100kHz