T521X106M075AHE050 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | T521X106M075AHE050-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | T521X106M075AHE050 |
Description | CAP TANT POLY 10UF 75V 2917 |
Manufacturer Standard Lead Time | 36 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 75 V 2917 (7343 Metric) 50mOhm @ 100kHz |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | T521X106M075AHE050 Models |
Category | ESR (Equivalent Series Resistance) 50mOhm @ 100kHz |
Manufacturer KEMET | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Series | Mounting Type Surface Mount |
Packaging Tape & Reel (TR) | Package / Case 2917 (7343 Metric) |
Part Status Active | Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) |
Capacitance 10 µF | Height - Seated (Max) 0.169" (4.30mm) |
Tolerance ±20% | Manufacturer Size Code X |
Voltage - Rated 75 V | Features General Purpose |