SMR7.5224K100K03L4BULK
DigiKey Part Number
399-7636-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMR7.5224K100K03L4BULK
Description
CAP FILM 0.22UF 10% 100VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF Film Capacitor 63V 100V Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMR7.5224K100K03L4BULK Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - AC
63V
Applications
General Purpose
Voltage Rating - DC
100V