SMR5104J100J03L16.5CBULK
DigiKey Part Number
399-13042-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMR5104J100J03L16.5CBULK
Description
CAP FILM 0.1UF 5% 100VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF Film Capacitor 63V 100V Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMR5104J100J03L16.5CBULK Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - AC
63V
Applications
General Purpose
Voltage Rating - DC
100V