MPLCG0630L1R5
DigiKey Part Number
399-10977-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-10977-1-ND - Cut Tape (CT)
399-10977-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPLCG0630L1R5
Description
FIXED IND 1.5UH 9.9A 15 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 9.9 A 15mOhm Max Nonstandard Low DCR, Low Loss
EDA/CAD Models
MPLCG0630L1R5 Models
DC Resistance (DCR)
15mOhm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Active
Features
Low DCR, Low Loss
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.295" L x 0.264" W (7.50mm x 6.70mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
8.3A