MPLCG0530L1R0
DigiKey Part Number
399-10981-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-10981-1-ND - Cut Tape (CT)
399-10981-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPLCG0530L1R0
Description
FIXED IND 1UH 7.4A 14.6 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 7.4 A 14.6mOhm Max Nonstandard Low DCR, Low Loss
EDA/CAD Models
MPLCG0530L1R0 Models
DC Resistance (DCR)
14.6mOhm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Active
Features
Low DCR, Low Loss
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.217" L x 0.197" W (5.50mm x 5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
5.6A