MPLC1040L2R2 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MPLC1040L2R2 |
Description | FIXED IND 2.2UH 10.5A 10 MOHM |
Customer Reference | |
Detailed Description | 2.2 µH Shielded Wirewound Inductor 10.5 A 10mOhm Max 2-SMD, J-Lead |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MPLC1040L2R2 Models |
Category | Shielding Shielded |
Mfr | DC Resistance (DCR) 10mOhm Max |
Series | Operating Temperature -20°C ~ 120°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Inductance Frequency - Test 100 kHz |
Part Status Obsolete | Mounting Type Surface Mount |
Type Wirewound | Package / Case 2-SMD, J-Lead |
Inductance | Size / Dimension 0.453" L x 0.394" W (11.50mm x 10.00mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm) |
Current Rating (Amps) | Base Product Number |
Current - Saturation (Isat) 11A |