MMK5684J50J02L16.5TR18 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
0.7 µF Film Capacitor 30V 50V Polyester, Metallized Radial
MMK5684J50J02L16.5TR18
DigiKey Part Number
399-MMK5684J50J02L16.5TR18TR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMK5684J50J02L16.5TR18
Description
.680UF 50.0V
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
30V
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - DC
50V