MMK5683J100J01L16.5TR18 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 3 129
Datasheet
New at DigiKey
0.1 µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Metallized Radial
MMK5683J100J01L16.5TR18
DigiKey Part Number
399-MMK5683J100J01L16.5TR18TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMK5683J100J01L16.5TR18
Description
68NF10 5%V
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
63V
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - DC
100V