MMK5272J63J01L16.5TA18 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Cornell Dubilier Knowles
Cornell Dubilier Knowles
2700 pF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Metallized Radial
MMK5272J63J01L16.5TA18
DigiKey Part Number
399-MMK5272J63J01L16.5TA18CT-ND - Cut Tape (CT)
399-MMK5272J63J01L16.5TA18TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMK5272J63J01L16.5TA18
Description
CAP FILM 2700PF 5% 63VDC RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MMK5272J63J01L16.5TA18 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Part Status
Obsolete
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - AC
40V
Applications
General Purpose
Voltage Rating - DC
63V