MMK5104J100J01L16.5TR18
DigiKey Part Number
399-MMK5104J100J01L16.5TR18TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-MMK5104J100J01L16.5TR18CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMK5104J100J01L16.5TR18
Description
CAP FILM 0.1UF 5% 100VDC RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MMK5104J100J01L16.5TR18 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Part Status
Obsolete
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - AC
63V
Applications
General Purpose
Voltage Rating - DC
100V