MMK5102K100J01L16.5TA18
DigiKey Part Number
399-MMK5102K100J01L16.5TA18CT-ND - Cut Tape (CT)
399-MMK5102K100J01L16.5TA18TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMK5102K100J01L16.5TA18
Description
CAP FILM 1000PF 10% 100VDC RAD
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MMK5102K100J01L16.5TA18 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Part Status
Obsolete
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - AC
63V
Applications
General Purpose
Voltage Rating - DC
100V