F861DP155K310Z is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
1.5 µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
F861DP155K310Z
DigiKey Part Number
399-F861DP155K310Z-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F861DP155K310Z
Description
CAP FILM POLYPROP RAD X2
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
F861DP155K310Z Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
1.024" L x 0.433" W (26.00mm x 11.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.787" (20.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
310V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V