ESK477M050AH4KA
DigiKey Part Number
399-ESK477M050AH4KATR-ND - Tape & Reel (TR)
399-ESK477M050AH4KACT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESK477M050AH4KA
Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL TH
Detailed Description
470 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
ESK477M050AH4KA Models
Ripple Current @ Low Frequency
610 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Ripple Current @ High Frequency
732 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C