C961U222MWWDCAWL45 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 142
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Similar
2200 pF ±20% 760VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C961U222MWWDCAWL45
DigiKey Part Number
C961U222MWWDCAWL45-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C961U222MWWDCAWL45
Description
CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C961U222MWWDCAWL45 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
X1, Y1
Series
Applications
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.512" Dia (13.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)