C901U102MVVDAAWL35 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
1000 pF ±20% 400VAC Ceramic Capacitor Y5V (F) Radial, Disc
C901U
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C901U102MVVDAAWL35
DigiKey Part Number
C901U102MVVDAAWL35-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C901U102MVVDAAWL35
Description
CAP CER 1000PF 400VAC Y5V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C901U102MVVDAAWL35 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
X1, Y1
Series
Applications
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.276" Dia (7.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)