C4AKOBW5150A3HJ
DigiKey Part Number
399-C4AKOBW5150A3HJ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C4AKOBW5150A3HJ
Description
FILM, RADIAL, METALLIZED POLYPRO
Detailed Description
15 µF Film Capacitor 900V Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
EDA/CAD Models
C4AKOBW5150A3HJ Models
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Size / Dimension
1.654" L x 0.945" W (42.00mm x 24.00mm)
Height - Seated (Max)
1.772" (45.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - DC
900V
Applications
Automotive; DC Link, DC Filtering
Dielectric Material
Ratings
AEC-Q200
ESR (Equivalent Series Resistance)
5.6 mOhms