C4AKJBW5150A3FJ
DigiKey Part Number
399-C4AKJBW5150A3FJ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C4AKJBW5150A3FJ
Description
FILM, RADIAL, METALLIZED POLYPRO
Detailed Description
15 µF Film Capacitor 700V Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
EDA/CAD Models
C4AKJBW5150A3FJ Models
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Size / Dimension
1.654" L x 0.787" W (42.00mm x 20.00mm)
Height - Seated (Max)
1.614" (41.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - DC
700V
Applications
Automotive; DC Link, DC Filtering
Dielectric Material
Ratings
AEC-Q200
ESR (Equivalent Series Resistance)
6.8 mOhms