C4AEGBU5200A12J
DigiKey Part Number
399-7570-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C4AEGBU5200A12J
Description
CAP FILM 20UF 5% 450VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 µF Film Capacitor 450V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C4AEGBU5200A12J Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.240" L x 0.866" W (31.50mm x 22.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
1.465" (37.20mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
450V
Applications
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
Dielectric Material
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
4.8 mOhms