C330C332FAG5TA
DigiKey Part Number
C330C332FAG5TA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C330C332FAG5TA
Description
CAP CER RAD 3.3NF 250V C0G 1%
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3300 pF ±1% 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
EDA/CAD Models
C330C332FAG5TA Models
Category
Features
Low ESL
Size / Dimension
0.280" L x 0.160" W (7.11mm x 4.07mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.360" (9.14mm)
Tolerance
±1%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated
Lead Style
Straight
Temperature Coefficient
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C