C330C102FAG5TA
DigiKey Part Number
C330C102FAG5TA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C330C102FAG5TA
Description
CAP CER RAD 1NF 250V C0G 1%
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±1% 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C330C102FAG5TA Models
Category
Features
Low ESL
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.280" L x 0.160" W (7.11mm x 4.07mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.360" (9.14mm)
Tolerance
±1%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated
Lead Style
Straight
Temperature Coefficient
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C