C323C473KCR5TA is available for purchase but is not normally stocked.
Similar
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
0.047 µF ±10% 500V Ceramic Capacitor X7R Radial
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C323C473KCR5TA
DigiKey Part Number
C323C473KCR5TA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C323C473KCR5TA
Description
CAP CER 0.047UF 500V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C323C473KCR5TA Models
Category
Features
High Voltage
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.200" L x 0.150" W (5.08mm x 3.81mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.300" (7.62mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C