C316C123F5G5TA7301 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Similar
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Parametric Equivalent
0.012 µF ±1% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
C316C123F5G5TA7301
DigiKey Part Number
C316C123F5G5TA7301-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C316C123F5G5TA7301
Description
CAP CER 0.012UF 50V C0G/NP0 RAD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C316C123F5G5TA7301 Models
Category
Features
Low ESL
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.230" (5.84mm)
Tolerance
±1%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)
Voltage - Rated
Lead Style
Formed Leads - Kinked
Temperature Coefficient
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C