C1206J225J4RACAUTO
DigiKey Part Number
399-C1206J225J4RACAUTOTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C1206J225J4RACAUTOCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C1206J225J4RACAUTODKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206J225J4RACAUTO
Description
SMD AUTO X7R FO, CERAMIC, 2.2 UF
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF ±5% 16V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
C1206J225J4RACAUTO Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Open Mode, Soft Termination
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.043" (1.10mm)