C1206F474K1RACAUTO7210 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 4 000
Datasheet
New Product
0.47 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
C1206F474K1RACAUTO7210
DigiKey Part Number
399-C1206F474K1RACAUTO7210TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206F474K1RACAUTO7210
Description
CAP CER 1206 470NF 100VDC X7R
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Open Mode
Series
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)