C0805X474J8RACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
0.47 µF ±5% 10V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
C0805X474J8RACTU
DigiKey Part Number
399-C0805X474J8RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805X474J8RACTU
Description
CAP CER 0.47UF 10V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
C0805X474J8RACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)