C0805C474K3RACAUTO7210 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 8 081
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 4 980
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
YAGEO
In Stock: 849
TDK
Murata Electronics
Murata Electronics
Taiyo Yuden
Taiyo Yuden
Walsin Technology Corporation
0.47 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
C0805C474K3RACAUTO7210
DigiKey Part Number
399-C0805C474K3RACAUTO7210TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805C474K3RACAUTO7210
Description
CAP CER 0.47UF 25V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0805C474K3RACAUTO7210 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)