C0603C102K5RAC7081
DigiKey Part Number
399-C0603C102K5RAC7081TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C0603C102K5RAC7081CT-ND - Cut Tape (CT)
399-C0603C102K5RAC7081DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603C102K5RAC7081
Description
CAP CER 1000PF 50V X7R 0603
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C0603C102K5RAC7081 Models
Category
Voltage - Rated
Mfr
Temperature Coefficient
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Discontinued at DigiKey
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)