C0603C102K1RAC3190
DigiKey Part Number
399-C0603C102K1RAC3190TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C0603C102K1RAC3190CT-ND - Cut Tape (CT)
399-C0603C102K1RAC3190DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603C102K1RAC3190
Description
CAP CER 1000PF 100V X7R 0603
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C0603C102K1RAC3190 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Discontinued at DigiKey
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)