C0402C102K5HACAUTO
DigiKey Part Number
399-12970-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-12970-1-ND - Cut Tape (CT)
399-12970-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402C102K5HACAUTO
Description
CAP CER 1000PF 50V X8R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X8R 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C0402C102K5HACAUTO Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Mfr
Features
Low ESL, High Temperature
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)