ALO8AD351DB450 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
350 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 493mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
ALO8AD351DB450
DigiKey Part Number
399-ALO8AD351DB450-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALO8AD351DB450
Description
CAP ALUM 105C 350UF 450VDC
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.85 A @ 100 Hz
Packaging
Tray
Ripple Current @ High Frequency
4.86 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
281.6 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.181" (30.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
493mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C