ALC80D272BB063 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
2700 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 139mOhm @ 100Hz 6000 Hrs @ 105°C
ALC80D272BB063
DigiKey Part Number
ALC80D272BB063-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALC80D272BB063
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 63V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.91 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
4.16 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
104 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
139mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C