ALA8AA271CC400
DigiKey Part Number
399-ALA8AA271CC400-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALA8AA271CC400
Description
CAP ALUM 400V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
270 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 558mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.7 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
4.7 A @ 10 kHz
Capacitance
Impedance
326 mOhms
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
558mOhm @ 100Hz
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C