A767MU107M1VLAE029
DigiKey Part Number
399-13689-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-13689-1-ND - Cut Tape (CT)
399-13689-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A767MU107M1VLAE029
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 29mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A767MU107M1VLAE029 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
KEMET
Applications
General Purpose
Series
Ripple Current @ Low Frequency
125 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
2.5 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Type
Polymer
Height - Seated (Max)
0.508" (12.90mm)
Capacitance
100 µF
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
35 V
Package / Case
Radial, Can - SMD
ESR (Equivalent Series Resistance)
29mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C