A759KS476M1JAAE068
DigiKey Part Number
399-16570-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A759KS476M1JAAE068
Description
CAP ALUM POLY 47UF 20% 63V TH
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 63 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 68mOhm 2000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
A759KS476M1JAAE068 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
81.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.63 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
47 µF
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
68mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C