A759BQ336M1VAAE075
DigiKey Part Number
399-A759BQ336M1VAAE075-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A759BQ336M1VAAE075
Description
CAP ALUM POLY 33UF 20% 35V TH
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 75mOhm 2000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
A759BQ336M1VAAE075 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
34.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
690 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
33 µF
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
75mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C